Struktura Kliniki

Struktura, wyposażenie i działalność lecznicza I Katedry i Kliniki Kardiologii:

        Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej - 18 łóżek.

        Oddział Kardiologii Ogólnej – 55 łóżek.

        Oddział Kardiologii Inwazyjnej - 17 łóżek (w tym 5 łóżek w sali intensywnej opieki).

        Zespół Elektrostymulacji oraz Pracownia Kontroli Stymulatorów i Pracownia Kontroli Urządzeń Implantowanych Serca.

        Pracownia Echokardiografii.

        Pracownia Elektrofizjologii Klinicznej.

        Pracownia Nieinwazyjnej Diagnostyki Elektrokardiograficznej.

W skład Katedry wchodzi  Klinika Kardiochirurgii (31 łóżek, w tym 12 łóżek pooperacyjnych w pododdziale intensywnej opieki, sala operacyjna z zapleczem na terenie bloku operacyjnego w CSK).

 

Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej (OITK) służy leczeniu najbardziej zagrożonych chorych z ostrymi stanami kardiologicznymi: ostrymi zespołami wieńcowymi, ostrą niewydolnością serca oraz groźnymi arytmiami serca.

Oddział posiada 18 miejsc objętych stałym monitorowaniem EKG i wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do intensywnej terapii: defibrylatory i stymulatory stosowane w zaburzeniach rytmu, respiratory, zestawy do pomiarów hemodynamicznych i inne urządzenia umożliwiające prowadzenie chorych we wstrząsie.

OITK współpracuje bardzo ściśle z Pracownią Hemodynamiki, która pracuje przez 24 godziny na dobę. Umożliwia to optymalne leczenie pacjentów z zawałem serca i niestabilną chorobą wieńcową: szybkie wykonanie koronarografii z jednoczasowym przywróceniem przepływu krwi przez zwężoną lub zamkniętą tętnicę wieńcową.

Oddział prowadzą dr Grzegorz Karpiński i dr Robert Kowalik. Funkcję oddziałowej pełni Małgorzata Skowrońska.

 

Oddział Kardiologii Ogólnej dysponuje 55 łóżkami dla pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego hospitalizowanych w celu diagnostyki lub terapii kardiologicznej. Nad pacjentami sprawuje opiekę wyszkolony i doświadczony zespół pielęgniarek i lekarzy.

            Od lat pracę zespołu lekarskiego koordynuje dr Katarzyna Tymińska-Sędeek, a oddziałową jest Hanna Szymanowska.

 

Oddział Kardiologii Inwazyjnej posiada 17 łóżek, w tym 5 łóżek monitorowanych oraz dysponuje dwiema pracowniami hemodynamicznymi oraz dostępem do tzw. sali hybrydowej dedykowanej zabiegom przezskórnej implantacji zastawki aortalnej. W Oddziale Kardiologii Inwazyjnej wykonywanych jest szereg zabiegów diagnostycznych, w tym:

•    koronarografia

•    angiografia pomostów naczyniowych (bypassografia)

•    angiografia tętnic szyjnych

•    angiografia tętnic obwodowych

•    wentrykulografia

•    ultrasonografia wewnątrzwieńcowa (IVUS)

•    pomiar cząstkowej rezerwy przepływu wieńcowego (FFR)

•    cewnikowanie serca

•    optyczna tomografia koherentna.

Specjalistyczne zabiegi terapeutyczne w obrębie tętnic wieńcowych oraz pozawieńcowych:

•    angioplastyka balonowa tętnic wieńcowych

•    angioplastyka tętnic wieńcowych z implantacją stentów konwencjonalnych (BMS) oraz uwalniających leki (DES)

•    angioplastyka pomostów żylnych i tętniczych

•    angioplastyka tętnic szyjnych z zastosowaniem systemów neuroprotekcji

•    zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej

•    angioplastyka tętnic obwodowych

•    przezskórna implantacja zastawki aortalnej (TAVI).

·       Zabiegi zamykania patologicznych otworów wewnątrzsercowych i uszka lewego przedsionka.

·       Zabiegi Mitraclip.

Oddział prowadzi dr Janusz Kochman. Jego zastępcą jest dr hab. Zenon Huczek. Funkcję oddziałowej pełni Mirosława Janikowska.

 

Zespół Elektrostymulacji oraz Pracownia Kontroli Stymulatorów i Pracownia Kontroli Urządzeń Implantowanych Serca

Zespół elektrostymulacji to grupa lekarzy, magistrów i techników zajmujących się pacjentami z zaburzeniami rytmu serca wymagającymi zabezpieczenia stałą stymulacją serca i kardiowerterem-defibrylatorem. Zespół dysponuje własną salą zabiegową na Bloku Operacyjnym SP CSK, punktem kwalifikacji pacjentów do zabiegów elektrostymulacji i dwiema pracowniami kontrolującymi wszczepione urządzenia oraz prowadzi opiekę nad pacjentami po zabiegach w Klinice Kardiologii. Każdego roku w Klinice wykonywanych jest około 700 zabiegów z zakresu elektrostymulacji, w tym: implantacji kardiowerterów defibrylatorów, stymulatorów resynchronizujących serce oraz zabiegów przezżylnego usuwania elektrod. Pod opieką Poradni dla Chorych z Implantowanymi Stymulatorami Serca oraz Pracowni Kontroli i Telemonitoringu Implantowanych Urządzeń Serca znajduje się ponad pięć tysięcy pacjentów, w tym grupa pacjentów objęta zdalną opieką w postaci domowego telemonitoringu.

Pracę zespołu koordynuje dr hab. Marcin Grabowski z wsparciem dr dr Romana Steckiewicza i Przemysława Stolarza. Pracownię Kontroli Stymulatorów od ponad 40 lat prowadzi dr Marian Pieniak. Mgr Elżbieta Świętoń odpowidzialna jest za zespół techników i pielęgniarek.

 

Pracownia Echokardiografii

Zakres badań echokardiograficznych wykonywanych w Pracowni obejmuje:

•    echokardiografię przezklatkową i przezprzełykową (badania 2D i 3D, techniki dopplerowskie i  inne),

•    badania obciążeniowe: próby dobutaminowe, echokardiograficzny test wysiłkowy (w tym badania kontrastowe oraz badania z zastosowaniem techniki trójwymiarowej),

•    monitorowanie zabiegów w Pracowni Hemodynamicznej,

•    badania śródoperacyjne w Klinice Kardiochirurgii oraz w Oddziałach Intensywnej Terapii Medycznej i Oddziałach Pooperacyjnych.

Pracownia Echokardiografii (jako integralna część „Heart Team”) współpracuje z innymi zespołami Kliniki w nowoczesnym leczeniu metodami inwazyjnymi zastawkowych wad serca – przezskórnej implantacji zastawki aortalnej  (TAVI) oraz przezskórnej komisurotomii mitralnej u chorych ze  stenozą mitralną. Ponadto zespół Pracowni przeprowadza kwalifikacje oraz uczestniczy w zabiegach implantacji okluderów u chorych z ubytkami przegrody międzyprzedsionkowej (ASD II) i u wybranych chorych z przetrwałym otworem owalnym (PFO).

Pracę zespołu koordynuje dr Janusz Kochanowski.

 

Pracownia Elektrofizjologii Klinicznej - wykonywane są zabiegi ablacji (głównie ablacja podłoża migotania przedsionków i komorowych zaburzeń rytmu serca), badania elektrofizjologiczne i testy pionizacyjne (w ramach diagnostyki omdleń). Rocznie wykonywanych jest około 400 zabiegów. W leczeniu migotania przedsionków wykorzystywanych jest większość dostępnych obecnie technik (izolacja z wykorzystaniem systemu CARTO 3, krioablacja balonowa, ablacja elektrodą okrężną z użyciem prądu wielofazowego). Przy pracowni funkcjonuje Poradnia Zaburzeń Rytmu. Pod opieką poradni znajdują się chorzy kwalifikowani do ablacji, jak i pacjenci poddani w przeszłości leczeniu inwazyjnemu. 

Pracę zespołu koordynuje dr Edward Koźluk i dr Piotr Lodziński.

 

Pracownia Nieinwazyjnej Diagnostyki Elektrokardiograficznej składa się z zespołu pracowni:

•    Pracowni badań metodą Holtera

•    Pracownia Testów Wysiłkowych  i Ergospirometrii

•    Pracownia Rehabilitacji Kardiologicznej.

Pracę zespołu koordynuje dr Renata Główczyńska.

W Pracowni badań metodą Holtera prowadzone są badania diagnostyczne z następujących wskazań klinicznych: diagnostyka zasłabnięć i utrat przytomności, kołatań serca, ocena zaburzeń stymulacji i sterowania u pacjentów ze wszystkimi typami stymulacji serca, ocena skuteczności terapii przeciwarytmicznej, ocena rokownicza po nagłym zatrzymaniu krążenia. Pracownia wyposażona jest w szeroką gamę nowoczesnej aparatury do rejestracji i analizy EKG oraz 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego. Realizujemy badania 24-i 48-godzinne oraz wielodniowe, a także 12-kanałowe całodobowe zapisy EKG, w zależności od wskazań klinicznych. Ponadto Pracownia dysponuje możliwością badań typu EventHolter za pomocą rejestratorów zdarzeń. Istnieje również możliwość wykonywania długoterminowego monitorowania EKG z jednoczasową transmisją GSM zapisu EKG, dedykowana ocenie skuteczności zabiegów ablacji migotania przedsionków.Pracownia Testów Wysiłkowych i Ergospirometrii wykonuje elektrokardiograficzne badania wysiłkowe na bieżni ruchomej oraz cykloergometrze rowerowym. Ponadto wykonywane są także nieinwazyjne badania diagnostyczne mikrowoltowej zmienności załamka T (TWA). Pracownia dysponuje także aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie wysoce specjalistycznego badania, takiego jak ergospirometria, przede wszystkim w ramach kwalifikacji pacjentów z niewydolnością serca do transplantacji serca oraz projektów naukowychPracownia Rehabilitacji Kardiologicznej realizuje program rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów ze schorzeniami układu krwionośnego, przede wszystkim po przebytym zawale serca oraz operacjach kardiochirurgicznych.