Słowo wstępne

Szanowni Państwo,

Serdecznie witamy na stronie internetowej I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasz Ośrodek, zlokalizowany w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha, przeniósł się tutaj z historycznej kolebki warszawskiej medycyny uniwersyteckiej – Szpitala Dzieciątka Jezus, gdzie powstał w 1953 roku.

Założycielem ośrodka – wówczas nazwanego IV Kliniką Chorób Wewnętrznych, a następnie Instytutem Kardiologii AM był prof. Zdzisław Askanas (kierownik Kliniki 1953-1974) – jeden z twórców współczesnej polskiej kardiologii, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pierwszy polski konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

W naszej codziennej pracy staramy się kontynuować te chlubne tradycje, jak i stale rozwijać warszawską akademicką kardiologię, zachowując w żywej pamięci dokonania byłych kierowników naszej Kliniki – prof. Zdzisława Askanasa i prof. Tadeusza Kraski (kierownik Kliniki w latach 1974-1998).

Korzystając ze strony Kliniki dowiecie się Państwo więcej o nas, naszej codziennej pracy naukowej, klinicznej i dydaktycznej, naszych osiągnięciach oraz o historii Kliniki.

Z poważaniem,
prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski