Dydaktyka

Informacje dotyczące przygotowania studentów do zajęć w I Klinice Krdiologii Warszawaskiego Uniwersytetu Medycznego:

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje nauczanie studentów Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu. Jedna czwarta wszystkich godzin pensum dydaktycznego realizowana jest w języku angielskim dla studentów English Division z kilkudziesięciu krajów świata. Łączna liczba godzin nauczania w ciągu roku wynosi ponad 8 tysięcy.

Przy Klinice działają dwa studenckie koła naukowe: dla studentów polskojęzycznych prowadzone przez doc. Pawła Balsama oraz Cardiology Club dla studentów anglojęzycznych prowadzone przez dr dr Michała Pellera i Marka Wawrzacza. Łącznie w pracach uczestniczy ponad 200 studentów, którzy biorą udział w działalności naukowej i leczniczej Kliniki, realizują własne projekty badawcze oraz uczestniczą w promocji zdrowia. Studenci są współautorami i pierwszymi autorami licznych prac w indeksowanych czasopismach. Od 2016 roku pracownicy Kliniki organizują kardiologiczno-internistyczny obóz studencki w Brodnicy. Od kilku lat studenckie koło naukowe zajmuje pierwsze miejsce w rankingu kół naukowych WUM, będąc w roku 2022 na pierwszym miejscu wśród kół o profilu klinicznym i na drugim miejscu w rankingu wszystkich kół naukowych WUM. Klinika dysponuje zestawem nowoczesnych fantomów do nauki resuscytacji oraz centrum symulacji zabiegów ablacji, koronorografii czy implantacji stymulatora serca. W celach dydaktycznych stworzono również repozytorium filmów „Virtual Reality” z przeprowadzanych zabiegów kardiologicznych. Klinika należy do liderów szkolenia podyplomowego w Polsce. Obecnie szkoli się w niej 25 rezydentów w zakresie kardiologii i 5 w zakresie chorób wewnętrznych. W Klinice organizowane są liczne międzynarodowe i krajowe kursy doskonalenia zawodowego.

Dużą popularnością cieszą się kursy specjalizacyjne z kardiologii, kursy doskonalące dla ordynatorów oddziałów kardiologicznych oraz warsztaty echokardiograficzne, elektrofizjologiczne i hemodynamiczne. Duże znaczenie edukacyjne mają publikacje multimedialne z zakresu echokardiografii oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego choroby wieńcowej. Rocznie kilkudziesięciu lekarzy odbywa tu staże podyplomowe oraz specjalizacyjne z kardiologii (w ramach specjalizacji: choroby wewnętrzne, kardiologia, diabetologia, kardiochirurgia, medycyna rodzinna). Rozwijana jest również działalność edukacyjna ukierunkowana na pacjentów i ich rodziny (Szkoła zdrowego serca, publikacje podręczników dla pacjentów).

Poniżej znajdują się materiały, które pomogą w przygotowaniu się do rozpoczęcia zajęć w Klinice:

ZałącznikWielkość
PDF icon jak_przygotowac_sie_do_zajec_w_klinice-1.pdf71.26 KB