Dydaktyka

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje nauczanie kardiologii i chorób studentów I Wydziału Lekarskiego, Oddziału Anglojęzycznego II Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Przy klinice działają trzy koła naukowe: studentów Wydziału lekarskiego, Wydziału Nauki o Zdrowiu oraz studentów oddziału anglojęzycznego. Łącznie w pracach uczestniczy ponad 100 studentów, którzy biorą udział w działalności naukowej i leczniczej kliniki, realizują własne projekty badawcze oraz uczestniczą w promocji zdrowia i obozie letnim w szpitalu w Działdowie. Od kilku lat studenckie koło naukowe plasuje się w pierwszej trójce najbardziej aktywnych kół naukowych WUM. Klinika dysponuje zestawem nowoczesnych fantomów do nauki resuscytacji.

Dużą popularnością cieszą się kursy specjalizacyjne z kardiologii, kursy doskonalące dla ordynatorów oddziałów kardiologicznych oraz warsztaty echokardiograficzne, elektrofizjologiczne i hemodynamiczne realizowane we współpracy z Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie. Łącznie zespół kliniki prowadzi rocznie ponad 50 kursów („Ostre zespoły wieńcowe”, Postępy kardiologii klinicznej”, „Postępy terapii zaburzeń rytmu serca”, „Evidence-based medicine – od teorii do praktyki”). Ważne znaczenie edukacyjne mają publikacje multimedialne z zakresu echokardiografii oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego choroby wieńcowej. Rocznie kilkudziesięciu lekarzy odbywa staże podyplomowe oraz specjalizacyjne z kardiologii (w ramach specjalizacji: choroby wewnętrzne, kardiologia, diabetologia, kardiochirurgia, medycyna rodzinna). Rozwijana jest również działalność edukacyjna skierowana na pacjentów i ich rodziny („Szkoła Zdrowego Serca”, publikacje podręczników dla pacjentów).

Nasze aktywności dydaktyczne:

• wykłady, seminaria i ćwiczenia praktyczne z chorób wewnętrznych i kardiologii dla studentów III i V roku I Wydziału Lekarskiego oraz studentów anglojęzycznych,
  • zajęcia fakultatywne z elektrokardiografii dla studentów V i VI roku I Wydziału Lekarskiego, udział w zajęciach fakultatywnych z postępów farmakologii klinicznej,

• staże podyplomowe,

• dydaktyka podyplomowa dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych, kardiologii, medycynie rodzinnej,

• akredytacja Kliniki Kardiologii do szkolenia w ramach specjalizacji z chorób wewnętrznych oraz kardiologii,

• wykłady na kursach CMKP przed specjalizacją z chorób wewnętrznych oraz kardiologii,

• udział w posiedzeniach regionalnych oddziałów towarzystw naukowych na terenie całego kraju – w roku 2001 – łącznie ponad 70 referatów

• działalność edukacyjna skierowana na pacjentów i ich rodziny (szkolenia, wykłady, prezentacje prozdrowotne) – “Szkoła Zdrowego Serca”; publikacje podręczników dla pacjentów, m.in.: “Jak żyć ze stymulatorem serca?” (Steckiewicz R, 2001);

• przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe – studenci z Koła Naukowego Kliniki byli wielokrotnie wyróżniani na polskich i europejskich zjazdach i konkursach naukowych (w 2002 roku – I nagroda sesji kardiologicznej oraz Nagroda Ministra Zdrowia za najlepszą pracę prezentowaną na Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Medyków w Warszawie.