Pracownia Nieinwazyjnej Diagnostyki Elektrokardiograficznej

Pracownia Nieinwazyjnej Diagnostyki Elektrokardiograficznej składa się z Pracownia badań metodą Holtera oraz Pracowni Testów Wysiłkowych  i Ergospirometrii.

holter1

Pracownia badań metodą Holtera - działalność usługowa

holter2

Pracownia badań metodą Holtera wykonuje badania diagnostyczne na potrzeby Kliniki Kardiologii i większości Klinik Centralnego Szpitala Klinicznego oraz w ramach badań naukowych. Prowadzone są badania diagnostyczne z następujących wskazań klinicznych: diagnostyka zasłabnięć i utrat przytomności, kołatań serca, ocena zaburzeń stymulacji i sterowania u pacjentów ze wszystkimi typami stymulacji serca, ocena skuteczności terapii przeciwarytmicznej, ocena rokownicza po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Pracownia wyposażona jest w szeroką gamę nowoczesnej aparatury do rejestracji i analizy EKG (system Pathfinder i Impresario pracujące na platformie Sentinel) oraz 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego. Realizujemy badania zarówno 24-godzinne, jak również wielodniowe rejestracje oraz 12-kanałowe całodobowe zapisy EKG, w zależności od wskazań klinicznych. Ponadto Pracownia dysponuje możliwością badań typu EventHolter za pomocą rejestratorów zdarzeń. Wykorzystujemy również możliwości telemonitoringu długoterminowego za pośrednictwem transmisji GSM. Oceniamy również funkcję śródbłonka (EndoPath) i wykonujemy ciągłe pomiary ciśnienia tętniczego (Finapres).

holter3

holter4

Dzięki nowoczesnej aparaturze holterowskiej istnieje możliwość:

·               analizy zaburzeń rytmu serca,

·               analizy funkcji różnych typów stymulacji elektrycznej serca,

·               analizy odcinka ST w celu wykrywania niemego niedokrwienia

mięśnia sercowego,

·               analizy zmienności rytmu zatokowego serca,

·               oceny czasu trwania i dyspersji odstępu QT,

·               oceny prawdopodobieństwa występowania bezdechów sennych,

·               przedłużonego monitorowania EKG.

holter5

Pracownia wykonuje rocznie około 1500 badań metodą Holtera oraz 250 badań 24-godzinnych rejestracji ciśnienia tętniczego.

Informacja dla pacjenta o badaniu

Pracownia Testów Wysiłkowych  i Ergospirometrii - działalność usługowa

Pracownia Testów Wysiłkowych i Ergospirometrii wykonuje elektrokardiograficzne badania wysiłkowe przy pomocy systemu Cambridge Heart na bieżni ruchomej oraz cykloergometrze rowerowym.

holter6

Pracownia wykonuje testy wysiłkowe na potrzeby Kliniki Kardiologii oraz innych Klinik i Poradni Centralnego Szpitala Klinicznego. Wykonywanie testów wysiłkowych nadzorowane jest przez wysokiej klasy specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem, co zapewnia pełne bezpieczeństwo i komfort przeprowadzanych badań. Dysponujemy także aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie wysoce specjalistycznego badania jakim jest ergospirometria (ZAN 680), przede wszystkim w ramach diagnostyki pacjentów z niewydolnością serca jak również kwalifikacji pacjentów do operacji pozasercowych wysokiego ryzyka.

holter7

Pracownia wykonuje rocznie około 1500 testów wysiłkowych i 250 badań ergospirometrycznych.

Informacja dla pacjenta o badaniu

Skład osobowy Pracowni badań metodą Holtera oraz Pracowni testów wysiłkowych i egrospirometrii:

Lekarze:

·         Dr n.med. Renata Główczyńska

·         Dr n. med. Gabriela Parol

·         Dr n. med. Rajmund Zaczek

·         Dr n. med. Eliza Kozyra-Pydyś

·         Dr Magda Sobczyńska

·         Dr Michalina Galas

·         Dr Anna Fojt

·         Dr Joanna Kądziołka

·         Dr Michał Kowara

Technicy elektroradiologii:

·         Inż. Marek Wasilewski Chrostowski

·         Mgr Agata Deptuła

Współpraca naukowa:

·         Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM

·         Klinika Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chirurgii Ogólnej,

Transplantacyjnej i Wątroby WUM

·         Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii WUM

·         Zakład Fizjologii Klinicznej i Doświadczalnej WUM

(w Centrum Badań Przedklinicznych)

Pracownia Rehabilitacji Kardiologicznej

Pracownia Rehabilitacji Kardiologicznej realizuje program rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów ze schorzeniami układu krwionośnego, po przebytym zawale serca, po zabiegach angioplastyki wieńcowej, po operacjach kardiochirurgicznych.

holter8

Przed rozpoczęciem rehabilitacji wykonywane są testy kwalifikujące, tj. test wysiłkowy lub ergospirometria - w celu oceny rezerwy wieńcowej, oszacowania ewentualnego ryzyka, a także określenia indywidualnych parametrów treningowych. Prowadzimy kompleksową rehabilitację kardiologiczną, uwzględniającą sesje treningowe na ergometrach rowerowych, konsultacje psychologiczne, zalecenia dietetyczne i warsztaty edukacyjne . Nad bezpieczeństwem pacjentów i prawidłowym przebiegiem treningu rehabilitacji czuwa zespół fizjoterapeutów i lekarzy, wykwalifikowany w zakresie rehabilitacji kardiologicznej.

holter9

Pracownia Rehabilitacji Kardiologicznej jest w stanie prowadzić około 20 treningów dziennie.

Skład osobowy Pracowni rehabilitacji:

Lekarze:

·         Dr n.med. Renata Główczyńska

·         Dr Michalina Galas

·         Dr n.med. Rajmund Zaczek

Rehabilitanci:

·         Mgr Magdalena Mędrzycka

·         Mgr Dariusz Rzymski

Psycholog:

·         Mgr Monika Kowal

Współpraca naukowa:

Konsorcjum naukowe w ramach programu TELEREH-HF (Instytut Kardiologii w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Śląskie Centrum Chorób Serca, ProPlus)

Główne kierunki badań naukowych

1. Zastosowanie technologii telemedycznych w nowym modelu organizacji i realizacji kompleksowej rehabilitacji chorych z niewydolnością serca TELEREH – HF (badanie wieloośrodkowe).

2. Wpływ rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca na mikrowoltowy alternans załamka T.

3. Wpływ rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca na funkcję śródbłonka naczyń.