Klinika należy do liderów WUM w zakresie aktywności naukowej. W podsumowaniu (rankingu naukowym) wszystkich jednostek WUM za rok 2021, w którym uwzględniono publikacje, projekty i patenty, Klinika zajęła pierwsze miejsce pod względem całkowitej liczby punktów i piąte miejsce pod względem liczby punktów przypadających na pracownika.
Na podkreślenie zasługuje aktywny udział w działalności naukowej młodych pracowników Kliniki. Większość z nich jest członkami elitarnego Klubu 30 – sekcji młodych polskich kardiologów – członków PTK, którzy osiągnęli znaczący sukces naukowy przed ukończeniem 35. roku życia.
Działalność naukowo-badawcza tradycyjnie skupia się na następującej tematyce: ostre zespoły wieńcowe, niewydolność serca, migotanie przedsionków, elektroterapia serca, farmakoterapia oraz prewencja chorób sercowo-naczyniowych.
Od lat wiodącym tematem zainteresowań naukowych są ostre zespoły wieńcowe – aspekty diagnostyczne, kliniczne, terapeutyczne i prognostyczne – optymalizacja terapii schorzeń współtowarzyszących. W ramach tego tematu prowadzone są: długoterminowe obserwacje chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi w celu wyodrębnienia niezależnych predyktorów wpływających na rokowanie odległe; ocena wpływu oporności na leki przeciwpłytkowe w przyłóżkowych testach oceny funkcji płytek krwi na powikłania zakrzepowe i krwotoczne u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi leczonymi PCI; wprowadzanie nowych metod leczenia w ostrych zespołach wieńcowych – stenty bioresorbowalne, hipotermia u chorych po nagłym zatrzymaniu krążenia, regeneracja mięśnia sercowego, okołozabiegowe i odległe wspomaganie farmakologiczne leczenia interwencyjnego w ostrych zespołach wieńcowych; inwazyjna i nieinwazyjna ocena niestabilnej blaszki miażdżycowej dzięki zastosowaniu ultrasonografii wewnątrzwieńcowej, wirtualnej histologii, optycznej tomografii koherentnej i rezonansu magnetycznego.
W zakresie elektroterapii do wiodących tematów badań naukowych należą: zdalna kontrola urządzeń wszczepialnych, powikłania elektroterapii, analiza mikroskopowa uszkodzeń elektrod stymulujących i defibrylacyjnych.
W ostatnich latach coraz więcej miejsca zajmuje współpraca interdyscyplinarna w zakresie zabiegów hybrydowych w miażdżycy wielopoziomowej i chorobach strukturalnych serca (zabiegi wykonywane na sali hybrydowej), kardiotoksyczności leków onkologicznych, badania na temat genetycznego podłoża chorób serca, diagnostyki i leczenia zaburzeń rytmu oraz niewydolności serca w laminopatiach, wpływu chorób przyzębia na rozwój miażdżycy oraz telemedycyny. Doświadczenia Kliniki były między innymi podstawą do stworzenia standardu teleporady, a także określenia jej ograniczeń i zalet w opiece nad pacjentem ze schorzeniami kardiologicznymi.
Przedstawiciele Kliniki brali udział w rekomendacjach eksperckich dotyczących wykorzystania telekardiologii w telemonitoringu, teleedukacji, telekonsultacji i telerehabilitacji w opiece nad pacjentami kardiologicznymi w Polsce. Klinika należy do liderów w zakresie wykorzystania aplikacji na urządzenia mobilne w celu wspomagania diagnostyki i terapii kardiologicznej. Dzięki dostępowi do zaawansowanej diagnostyki nieinwazyjnej możliwe jest prowadzenie badań naukowych z użyciem emisyjnej tomografii pozytonowej (ang. PET), pozytonowej tomografii emisyjnej pojedynczego fotonu (ang. SPECT) oraz rezonansu magnetycznego serca (ang. CMRI).
Klinika realizuje wiele grantów o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz bierze udział w prestiżowych, wieloośrodkowych badaniach nad nowoczesnymi lekami stosowanymi w farmakoterapii ostrych zespołów wieńcowych, niewydolności serca i leczeniu arytmii serca.
Klinika jest współorganizatorem wielu kongresów i konferencji kardiologicznych. Na szczególne podkreślenie zasługuje organizowanie już od 17 lat własnej konferencji – Warszawskich Dni Kardiologii Akademickiej (WDKA). W tym roku odbyła się XVII edycja WDKA. Podczas konferencji są prezentowane najnowsze osiągnięcia ośrodków kardiologicznych WUM. Uczestnicy konferencji biorą udział w warsztatach z elektrokardiografii, echokardiografii, ergospirometrii i zaburzeń rytmu. Nieodłącznym elementem konferencji są sesje studenckich prac oryginalnych, podczas których studenci uczelni medycznych prezentują wyniki swoich badań.